Vasaros pabaigą praleidau kelionėje, taigi neišvengiamai tysiausi ir savo DSLR'ą. Ruošiausi rimtai - net trikojį įgrūdau į lagaminą. Ir žinoma ruošiausi morališkai bei visaip kaip intelektualiai. Mat skridau į JAV gamtos turtų apžiūrėti. Vienas iš rimčiausių klausimų buvo - kokiu rėžimu reiks fotografuoti Grand Canyon ar kitus įspūdingus reginius. Surizikavau ir nusprendžiau pritaikyti šviežias žinias: diafragmos prioritetas, f/9 ir rankinis fokusavimas begalybėje. Labai panašu į fotožurnalistų taikytą f/8 taisyklę ar ne?
Turiu pasakyti, kad grįžęs ir atspausdinęs 20x30cm dydžio nuotraukas likau netgi labai patenkintas rezultatu - atrodo tarsi vietomis gali "akmenukus" kanjone skaičiuoti. Štai taip pvz. atrodo pora 100% dydžio išnašų iš vieno kadro:
Vaizdelis į Grand Canyon iš South Rim, Desert View Watchtower'io (kaip visada spustelėjus atsidarys dar šiek tiek didesnis paveiksliukas) |
Beje paaiškėjo, kad rankinis fokusavimas į begalybę suteikia ir šiek tiek patogumo. Pvz. jeigu reikia padaryti "greitą" kadrą iš važiuojančio automobilio - fotoaparatas visada yra pasiruošęs padaryti kadrą, nelaukiant autofokusavimo mechanizmo leidimo. Kad ir koks pastarasis būtų greitas, niekada negali žinoti ar nepradės autofokusas "šokinėti". Žiūrėk ir nespės sufokusuoti, kai prašvilpęs už posūkio dings žavus vaizdelis.
O jeigu kalbėti ne tik apie greitą maistą, bet ir apie kažką "gurmaniško" mūsų protams: ar jums nekilo klausimų, kodėl pvz. f/9, o ne f/11? Ir prie ko čia fokusavimas į begalybę? Pasirodo yra apie ką pamąstyti, nes visi šie pasirinkimai turi savo priežąstį. Tačiau apie tai rašysiu jau kituose įrašuose.
2 comments:
Hm... Kažkaip iki režimo f/8 ar f/11 priėjau bandymų keliu, tik paskui kažkur apie tai perkaičiau. Vietoj fokuso į begalybę mėgstu naudoti taškinį fukusavimą. Nors vaizdo aštrumas dar priklauso ir nuo optikos parametrų.
Esu naudojęs ir aš f/11, ir net f/22 - kaip sakoma bandymų klaidų keliu. Bet šįkart f/9 rinkausi išeidamas iš tam tikrų racionalių motyvų (difrakcija). Kaip ir fokusavimą begalybėje (skiriamoji geba). Apie tai čia nesiplėsiu nes dar planuoju parašyti atitinkamą straipsnelį. Ir tai žinoma nereiškia, kad taškinis fokusavimas yra kažkuom blogas. Netgi atvirkščiai - tai labai geras dalykas. Ypač jeigu fotografuojami sąlyginai arti esantys objektai. Tačiau tolyje esantiems objektams tai gali būti ne visai tinkamas pasirinkimas.
Rašyti komentarą